






“Secretarul de presă al reprezentanței diplomatice a comentat declarațiile făcute în ajun de șeful laboratorului militar britanic din Porton Down.
BUCUREȘTI, 24 mar — Sputnik. Gary Aitkenhead, conducătorul centrului de cercetare, a vorbit vineri despre măsurile stricte de control care exclud ”ca ceva să se strecoare dincolo de cei patru pereți” ai obiectului.
”Astfel, partea britanică, de fapt, a recunoscut că în această locație secretă se desfășoară elaborarea și cercetarea noilor componente ale agenților toxici de luptă. De remarcat că Aitkenhead nu a negat nici prezența unor stocuri de arme chimice, printre care, probabil, și substanța A-234, folosită, conform declarațiilor oficiale ale părții britanice, pentru otrăvirea familiei Skripal și a sergentului Nick Bailey”. a subliniat diplomatul rus.
Potrivit lui, ”faptul că asemenea mostre sunt disponibile a fost sugerat pe 19 martie, în interviul pentru Deutsche Welle, și ministrul de externe al Marii Britanii, Boris Jonson”.”[1]
SURSE
- https://ro.sputnik.md/International/20180324/18073699/ambasada-rusiei-declaraie-londra-detine-arme-chimice.html
- Foto: radioresita.ro
Citiți și...






